The Crew 2009

If you would like to become a volunteer committee member for 2009, please contact the Festival Office or any Crew Member for more information.


  • Chairperson...................................................................
     Dave Devenne
  • Vice-Chair...................................................................
     Bob Douglas
  • Treasurer...................................................................
     Kevin Rudderham
  • Secretary...................................................................
     Sidney Lang
  • Festival Coordinator...................................................................
     Helen Himmelman

  • Advertising...................................................................
     Carolyn Ekins
  • Boat Builder to the Marina...................................................................
     Ted Derivan/Transom Boatworks
  • Boat Judging / Moorings / Static Display...................................................................
     Chip Dickison
  • Burning of the Teazer / Fireworks / Marina...................................................................
     Bob Douglas
  • Chandlery...................................................................
     Kevin Rudderham
  • Children's Programs...................................................................
     Helen Himmelman
  • Classic Boat Race...................................................................
     Don Fraser
  • Classic Chaos Race...................................................................
     Helen Himmelman
  • Entertainment...................................................................
     Paul Buchanan
  • Facilities and Logistics...................................................................
     David Devenne
  • Fast & Furious Race...................................................................
     Vaughan Renzo
  • Festival Program...................................................................
     Margaret MacDonald
  • Food & Beverage...................................................................
     Kevin Rudderham
  • Internet/Website...................................................................
     Barbara Wuertz
  • Marina Attendant 1...................................................................
     Patrick South
  • NSBA Liaison...................................................................
     Chip Dickison
  • Ox Launch...................................................................
     Pauline Dickison
  • Parade...................................................................
     Bill Kowalski
  • Raffle...................................................................
     Jon Allen
  • RCMP...................................................................
     Cst Ash Fleming
  • Retail Booth...................................................................
     Kay McNealy
  • Road Race...................................................................
     Joe Moulaison
  • Silent Auction...................................................................
     Mike Wearing / Carolyn Ekins
  • Small Boat Race...................................................................
     Gregg Little
  • Sponsorship...................................................................
     Carolyn Ekins
  • Staff 1...................................................................
     Paul Olmstead
  • Waste Management...................................................................
     Paul Olmstead
  • Workshops...................................................................
     Margaret MacDonald
  • X-Stream Cardboard Boat Race...................................................................
     Suzanne Miller